Координаційна рада молодих юристів при Головному управлінні юстиції у Миколаївській області

 

ЗЛОЧИННІСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ : ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ТА ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ
Проблема злочинності неповнолітніх завжди актуальна для суспільства, адже від того,як вона вирішується, залежить не лише стан і тенденції злочинності у майбутньому, а й моральний клімат у суспільстві в цілому. Тому особливе занепокоєння викликає зростаюча злочинність неповнолітніх, стійка тенденція до «омолодження» злочинності. Якщо раніше підліткова злочинність була вуличною, то тепер неповнолітні скоюють злочини в чужих приміщеннях, у транспорті, за місцем навчання. Щоправда, абсолютна більшість злочинів,скоєних неповнолітніми, - це крадіжки та хуліганські дії. Питома вага умисних убивств, тілесних ушкоджень та зґвалтувань невелика.

Протиправна поведінка підлітків пов'язана насамперед з такими особливостями їхньої психіки, як підвищена навіюваність, не сформованість життєвих орієнтацій, юнацький негативізм, наслідування. Саме підлітки групи ризику підтверджують відому істину,що лінощі - матір усіх пороків: більшість з них втратили зацікавленість у навчанні, роботі, їх приваблює сфера беззмістовного дозвілля - тусовки у під'їздах, випивки, азартні ігри тощо. Для підлітків групи ризику характерне своєрідне, за визначенням вчених «інформаційно-комунікатівне хобі»

Прагнення постійно одержувати легку інформацію, що не потребує ніякого критичного інтелектуального осмислення: пусті розмови,сидіння годинами перед телевізором, захоплення популярною музикою, вживання наркогенних речовин тощо.

Для способу життя підлітків групи ризику характерним є:

-                 зневажливе ставлення до виконання своєї соціальної функції - вчитися, набувати знань ( 77% вчаться погано, 21% - посередньо, нерозвинуте почуття обов'язку та відповідальності);

-                 наявності великої кількості «зайвого часу»;

-                 невміння проводити вільний час;

-                 відсутність індивідуальних захоплень;

-                 вживання наркогенних речовин (тютюн,алкоголь, наркотики).

Неповнолітні злочинці приймають за «чисту монету» так звану кримінальну романтику. Злочини для них досить часто - акт сміливості, самоствердження. Про наслідки своїх протиправних дій вони не задумуються, а мотиви цих дій прикрашають.

Досить поширеною є думка, що більшість неповнолітніх злочинців - це ті, котрі позбавленні догляду та контролю дорослих. Через свою незрілість, невміння самостійно організувати власну діяльність, вони піддаються сумнівним захопленням,пропускають заняття у школі, погано вчаться, порушують дисципліну. Вони можуть потрапити під негативний вплив компанії, почати курити, грати в азартні ігри, пиячити, вживати наркотики, красти.

Перебування підлітків у конфлікті з законом у багатьох випадках спричинення їхньою незайнятістю у позаурочний час, що зумовлено відсутністю за місцем проживання достатньої кількості клубів, спортивних гуртків, секцій. Гострою є також проблема працевлаштування неповнолітніх, пов'язана з небажанням підприємців в умовах жорсткої конкуренції легально використовувати малоефективну та достатньо дорогу працю підлітків. Позбавленні можливості працювати та організовано проводити своє дозвілля, неповнолітні потрапляють у сферу інтересів кримінальних осіб, які часто залучають їх до злочинної діяльності.

Злочинність неповнолітніх - це складова злочинності, суб'єктами якої є неповнолітні. Злочинність неповнолітніх має ті самі соціальні причини, що і злочинність дорослих: поширення безробіття, загальне зниження матеріального рівня населення. А звідси — невиконання батьками обов'язків по вихованню дітей, послаблення ефективності виховної роботи у навчальних закладах. Противоправна поведінка неповнолітніх почасти характеризується неповнотою усвідомлення скованих суспільно небезпечних дій, їх мотивів і цілей. Найчастіше причини підліткової злочинності - це результат неправильного виховання, відсутності догляду батьків за дітьми, матеріальних не достатків, негативного впливу найближчого оточення. Хоча в нинішніх умовах серед неповнолітніх злочинців багато дітей, сім'ї яких мають досить високий матеріальний рівень, однак контроль за дітьми послаблений, оскільки батьки зайняті бізнесом і їм здається, що достатньо забезпечувати матеріальне благополуччя своїх дітей. Тим часом виховання включає в себе і формування поваги до закону, і окрім школи, це має робити сім'я. А поважати закон можна лише одним способом - виконувати його.

У нашій країна тенденція до зростання злочинності серед підлітків продовжує зберігатись, а криміногенна ситуація у підлітковому середовищі залишається складною. Розглянемо саме тенденції розвитку злочинності неповнолітніх за 1 квартал 2013 та 1 квартал 2014 року. 

 

У результаті проведених профілактичних заходів за 3 місяці 2014 року виявлено 139 підлітків за вчинення адміністративних правопорушень, у т. ч. 52 – за порушення антиалкогольного законодавства, 77 – за куріння у заборонних місцях, 5 – за вчинення дрібної крадіжки, 2 – за вчинення насильства у сімї, 1 – за зберігання наркотичних речовин у незначних розмірах.

Певна увага надається вжиттю заходів щодо упередження фактів залучення дорослими особами дітей до протиправної діяльності. У 1 кварталі 2014 року виявлено 11 дорослих осіб, за втягнення неповнолітніх до злочинної діяльності та 1 – за втягнення у пияцтво. Окрім цього виявлено 1 факт схиляння дорослими особами неповнолітніх до вживання наркотичних засобів.

Працівниками КМСД  МВ – РВ поставлено на облік 80 неповнолітніх правопорушників. Станом на 01.04.2014 року під контролем співробітників КМСД перебуває 280 підлітків, у т.ч. 140 – учнів загальноосвітніх шкіл, 100 – учнів професійно-технічних учили, 5 – студентів вищих навчальних закладів, 28 – які не працюють та не навчаються. З кожним проводяться відповідні профілактичні заходи, з метою недопущення вчинення злочинів. Щомісяця проводяться відвідування таких неповнолітніх, під час яких під обліковим та їх батькам роз’яснюється відповідальність за вчинення протиправних діянь.

Вжиті заходи сприяли певній стабілізації криміногенної ситуації у підлітковому середовищі та території області.

У 1 кварталі 2014 року за участю неповнолітніх вчинено 70 кримінальних правопорушень, проти 105 за аналогічний період 2013 року або на 33,3% менше.

Скорочення підліткової злочинності спостерігається в Центральному, Ленінському, Корабельному РВ ММУ, Березанському, Березнегуватському, Братському, Доманівському, Єланецькому, Миколаївському, Новобузькому та Новоодеському районах.

З 85 до 41 зменшилась кількість вчинених дітьми тяжких та особливо тяжких злочинів. Зменшилась кількість вчинених тяжких тілесних ушкоджень з 1 до 0, пограбувань – з 9 до 4, шахрайств – з 71 до 3.

Проте, аналіз результатів роботи з попередження правопорушень серед неповнолітніх свідчить, що незважаючи на вжиті заходи криміногенна ситуація у підлітковому середовищі залишається складною.

За 3 місяці 2014 року, у порівнянні з аналогічним періодом 2013 року зросла кількість злочинів, що були вчинені неповнолітніми в 10 районах Миколаївської області, у т.ч. у Заводському районі (з 2 до 8), Арбузинському (з 4 до 9), Баштанському (з 0 до 4), Веселинівському (з 0 до 2), Вознесенському (з 2 до 3), Врадіївському (з 1 до 2), Кривоозерському (з 0 до 1), Очаківському (з 2 до 3), Первомайському (з 2 до 33), м. Южноукраїнському (з 5 до 12).

Зросла кількість вчинених неповнолітніми таких кримінальних правопорушень, як:

-        вбивство – з 0 до 1;

-        крадіжки державного майна – з 1 до 3;

-        крадіжки особистого майна – з 34 до 60;

-        крадіжки транспортних засобів – з 3 до 16;

-        грабежі – з 14 до 16.

Зросла кількість неповнолітніх, які вчинили злочини з 56 (2013 рік) до 67 (2014 рік) або на 19,6% більше, у тому числі підлітків, які скоїли кримінальні правопорушення повторно – з 15 до 22.

Збільшилась кількість школярів, які вчинили кримінальні правопорушення – з 24 до 30, учнів ПТНЗ – з 10 до 21.

Із всієї кількості неповнолітніх, які прийняли участь у вчиненні кримінальних правопорушень 44,8% (30) – учнів загальноосвітніх шкіл, 31,3% (21) – учнів ПТНЗ, 25,4% (17) – тих, хто не працює та не навчається.

Зі 122 кримінальних правопорушень, що були вчинені неповнолітніми 81,9% (100) скоєні з корисливих спонукань, у тому числі: крадіжки – 63 (51,6%), пограбування та розбої – 17 (13,9%), шахрайства – 4 (3,3%), угони автотранспорту – 16 (13,1%).

За участю підлітків скоєно 65 тяжких злочинів, з них 22 – в м. Первомайську, 5 – в Ленінському районі, по 4 – в Баштанському та Новоодеському районах, 3 – в Корабельному районі, 2 – у Врадіївському районі.

Залишаються поширеними випадки самовільного залишення дітьми місць мешкання та шкіл-інтернатів.

Шомісячно СКМСД УМВС області проводиться аналіз стану роботи з розшуку безвісно зниклих неповнолітніх. З початку 2013 року у розшуку перебувало 37 дітей. У результаті здійснених заходів усіх було розшукано, у тому числі 31 – упродовж доби.Обновлен 23 мая 2014. Создан 22 мая 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 

Интернет реклама